Archeolodzy odkryli w północno-wschodnim Egipcie grobowiec sprzed ponad 3200 lat, należący do królewskiego pisarza z czasów panowania XIX Dynastii w starożytnym Egipcie - informuje serwis internetowy Discovery News.
Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący wykopaliska na stanowisku w pobliżu miasta portowego Ismailia nad Kanałem Sueskim, w odległości około 120 kilometrów na wschód od Kairu.
Według dr Zahi Hawassa, Sekretarza Generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, kunsztownie wykonany grobowiec pochodzący z czasów XIX Dynastii (ok. 1315-1201 r. p.n.e.) jest pierwszym grobowcem z tego okresu odnalezionym w Dolnym Egipcie.
Grobowiec został zbudowany z cegieł i składa się z prostokątnej sali z kopulastym stropem, wykonanym z kamieni, oraz głębokiego szybu o kwadratowym kształcie. Wewnątrz grobowca archeolodzy odnaleźli duży kamienny sarkofag z wapienia, pokryty rozmaitymi inskrypcjami. Jak poinformował dr Mohamed Abdel Maqsud, kierujący Biurem Starożytności Dolnego Egiptu, grobowiec należy do Ken Amuna, królewskiego pisarza i nadzorcy rejestrów władcy w czasach XIX Dynastii.
Na ścianach grobowca znajdują się inskrypcje z różnymi tytułami zmarłego, a także informacja o tym, że jego żona Izis była śpiewaczką w świątyni Atuma - jednego z najstarszych bóstw starożytnego Egiptu - boga słońca i stworzenia.
Ściany komory grobowej zdobione są przedstawieniami scen z Księgi Umarłych - z kulminacyjną sceną ceremonii sądu ostatecznego - oraz innymi obrazami, w tym bogini nieba Hathor pod postacią krowy wydostającej się z bagien Delty Nilu, a także czterech synów boga nieba Horusa - Imsety, Duamutefa, Hapiego i Qebehsenuefa - opiekunów poszczególnych części zmumifikowanego ciała zmarłej osoby; żołądka, wątroby, jelit i płuc.
Po odkryciu grobowca Ken Amuna na stanowisku archeolodzy prowadzący równolegle dalsze wykopaliska odnaleźli w pobliżu jeszcze 35 grobowców z okresu rzymskiego.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…