Egipski grobowiec sprzed 3200 lat

Archeolodzy odkryli w północno-wschodnim Egipcie grobowiec sprzed ponad 3200 lat, należący do królewskiego pisarza z czasów panowania XIX Dynastii w starożytnym Egipcie - informuje serwis internetowy Discovery News.

Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący wykopaliska na stanowisku w pobliżu miasta portowego Ismailia nad Kanałem Sueskim, w odległości około 120 kilometrów na wschód od Kairu.

Według dr Zahi Hawassa, Sekretarza Generalnego Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, kunsztownie wykonany grobowiec pochodzący z czasów XIX Dynastii (ok. 1315-1201 r. p.n.e.) jest pierwszym grobowcem z tego okresu odnalezionym w Dolnym Egipcie.

Grobowiec został zbudowany z cegieł i składa się z prostokątnej sali z kopulastym stropem, wykonanym z kamieni, oraz głębokiego szybu o kwadratowym kształcie. Wewnątrz grobowca archeolodzy odnaleźli duży kamienny sarkofag z wapienia, pokryty rozmaitymi inskrypcjami. Jak poinformował dr Mohamed Abdel Maqsud, kierujący Biurem Starożytności Dolnego Egiptu, grobowiec należy do Ken Amuna, królewskiego pisarza i nadzorcy rejestrów władcy w czasach XIX Dynastii.

Na ścianach grobowca znajdują się inskrypcje z różnymi tytułami zmarłego, a także informacja o tym, że jego żona Izis była śpiewaczką w świątyni Atuma - jednego z najstarszych bóstw starożytnego Egiptu - boga słońca i stworzenia.

Ściany komory grobowej zdobione są przedstawieniami scen z Księgi Umarłych - z kulminacyjną sceną ceremonii sądu ostatecznego - oraz innymi obrazami, w tym bogini nieba Hathor pod postacią krowy wydostającej się z bagien Delty Nilu, a także czterech synów boga nieba Horusa - Imsety, Duamutefa, Hapiego i Qebehsenuefa - opiekunów poszczególnych części zmumifikowanego ciała zmarłej osoby; żołądka, wątroby, jelit i płuc.

Po odkryciu grobowca Ken Amuna na stanowisku archeolodzy prowadzący równolegle dalsze wykopaliska odnaleźli w pobliżu jeszcze 35 grobowców z okresu rzymskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.