Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Andrzej Duda wręczył ordery zasłużonym osobom, w tym Franciszkankom Rodziny Maryi.
Grzegorz Jakubowski/ KPRP Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczona została pośmiertnie siostra Matylda Getter
- Dziękuję państwu za to świadectwo, dziękuję za to, że jesteście. Bo każdy najmniejszy ślad, każda taka uroczystość pokazuje prawdę o tamtych wydarzeniach i tamtych czasach. To jest piękna i niezwykle patriotyczna postawa, bardzo dzisiaj potrzebna nam i Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń. - Nasz naród, społeczeństwo - zarówno ci pochodzenia żydowskiego, jak i ci pochodzenia polskiego - ponieśliśmy ogromne straty w czasie II wojny światowej. To jest nasza, bardzo ważna część pamięci, która woła o uczciwość i sprawiedliwość. I także my mamy prawo się tej uczciwości i sprawiedliwości w przestrzeni światowej domagać - mówił prezydent RP, podkreślając, że będzie zwalczał wszelkie przejawy antysemityzmu w naszym kraju. - One uderzają w pamięć o państwa najbliższych - powiedział.
W uroczystym spotkaniu wzięła też udział małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
W trakcie uroczystości Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczona została pośmiertnie siostra Matylda Getter. Matka przełożona zakonu Franciszkanek Rodziny Maryi w okresie II wojny światowej kierowała akcją ratowania przez siostry dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Szacuje się, że dzięki jej działalności uratowano ponad 700 dzieci.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Edward Dygdoń, którego rodzina udzielała pomocy 6-osobowej rodzinie Adlersbergów, ukrywając ich w podpiwniczeniu domu oraz w pobliskim lesie.
Tym samym odznaczeniem udekorowana została Gotfryda Barbara Marat, córka polskiego dyplomaty Stanisława Sierańskiego. Rodzina Sierańskich udzielała pomocy Żydom w czeskiej Pradze, a następnie w swoim domu w Aninie. Pani Gotfryda jako dziecko przebywała wraz z matką, przez 5 tygodni, w praskim więzieniu Gestapo za pomoc udzielaną Żydom.
Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci i upowszechnianiu wiedzy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona także s. Antonietta Frącek. Siostra z klasztoru przy ul. Żelaznej zajmuje się badaniem dziejów Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…