Archeolodzy badający pozostałości buddyjskiego kompleksu klasztornego sprzed 1400 lat w północno-wschodnich Indiach odkryli posągi Buddy z VI i VII wieku - informuje serwis internetowy Telegraph India.
Odkrycia dokonano na stanowisku koło wioski Moghalmari w okręgu Dantan, położonym na terenie dystryktu Zachodni Midnapur w stanie Zachodni Bengal, w odległości 180 kilometrów na południowy zachód od Kalkuty - stolicy stanu.
Zespół archeologów z Uniwersytetu w Kalkucie pod kierunkiem prof. Asoka Datty odnalazł na stanowisku posągi przedstawiające Buddę w różnych pozycjach i postaciach, pochodzące - tak jak cały kompleks klasztorny - z okresu panowania Sasanki, władcy królestwa Bengalu w latach 590-626.
Jak poinformował prof. A. Datta, prace wykopaliskowe na stanowisku rozpoczęły się w 2003 roku, kiedy dyrektor lokalnej szkoły zwrócił jego uwagę na duży kopiec znajdujący się koło wioski Moghalmari.
Prof. Datta odwiedził wówczas to miejsce, odnalazł fragmenty konstrukcji wzniesionych ze starożytnych cegieł i podjął decyzje o przeprowadzeniu badań stanowiska przez archeologów z Uniwersytetu w Kalkucie.
Od tego czasu naukowcy przeprowadzili pięć etapów wykopalisk, podczas których okazało się, że znajdujący się na stanowisku buddyjski kompleks klasztorny o powierzchni około 3600 metrów kwadratowych był największym obiektem tego typu, odnalezionym dotąd na obszarze Bengalu.
Odkrycia posągów Buddy dokonano podczas szóstego etapu prac wykopaliskowych, którego realizację archeolodzy rozpoczęli 3 tygodnie temu.
Dotychczasowe ustalenia naukowców pozwalają przypuszczać, że zespół klasztornych budowli na stanowisku Moghalmari pełnił funkcję podobną do słynnego buddyjskiego uniwersytetu Nalanda w dzisiejszym stanie Bihar, który w okresie 427-1197 r. n.e. był głównym ośrodkiem nauczania buddyzmu do czasu całkowitego zniszczenia podczas najazdu muzułmanów.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?