Kamienne posągi Buddy odkryto w Kambodży

Archeolodzy odkryli w kompleksie Angkor w Kambodży dwa kamienne posągi Buddy sprzed ponad 800 lat - informuje serwis internetowy Asian Correspondent/AP.

Odkrycia dokonano podczas prac renowacyjnych, prowadzonych na terenie świątyni Ta Prohm w wielkim kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w północnej Kambodży.

Jak poinformował Ly Vanna, przedstawiciel rządowej agencji APSARA zarządzającej kompleksem archeologicznym Angkor, odkryte posągi mają wielkie rozmiary, ale są uszkodzone i nie mają głów. Większy z posągów w stanie kompletnym miałby ok. 3 metry wysokości.

Posągi Buddy pochodzą prawdopodobnie z XII wieku i są największym odkryciem tego typu na stanowisku od lat 30. XX wieku.

W kompleksie Angkor znajduje się największa i najbardziej znana świątynia Angkor Wat, zbudowana w latach 1113-1150 n.e. jako świątynia hinduistyczna, poświęcona hinduskiemu bóstwu Wisznu. Król Kambodży Dżajawarman VII, panujący w latach 1181-1218, przekształcił budowlę na świątynię buddyjską.

Po śmierci Dżajawarmana VII buddyjskie symbole zniszczono i przywrócono hinduistyczny charakter Angkor Wat.

Dżajawarman VI wybudował w kompleksie Angkor wiele innych buddyjskich świątyń, w tym świątynię Ta Prohm, gdzie dokonano odkrycia posągów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.