Będzie list o fałszywych religiach

Zagrożeniom ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu poświęcony będzie ogłoszony niebawem list pasterski Episkopatu Polski

Obserwujemy z niepokojem, że te zjawiska stają się częścią naszej codzienności i bynajmniej nie służą umocnieniu naszej wiary. Trzeba dać temu odpór – powiedział KAI bp Romuald Kamiński, odpowiedzialny za opracowanie dokumentu. Treść listu omawiali dziś biskupi na trwającym w Warszawie zebraniu plenarnym Episkopatu Polski. Dokument ma być odpowiedzią na sygnały katolików z całego kraju, którzy w listach do biskupów wyrażali zaniepokojenie nasilaniem się działalności sekt, ruchów pseudoreligijnych oraz takich zjawisk jak wróżbiarstwo, magia, satanizm czy okultyzm. – Ich różnorodność jest tak wielka, że dla wielu ludzi stanowi to poważne zagrożenie. Powstała więc sposobność, by w tej sprawie zabrać oficjalnie głos – wyjaśnia bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który jest odpowiedzialny za opracowanie dokumentu.

Zdaniem bp. Kamińskiego, niemałą rolę w popularyzowaniu tych zjawisk spełniają media. - Jeśli w telewizji nadawane są obok siebie cztery kanały ezoteryczne o milionowej oglądalności, a np. w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu hasła „wróżbiarstwo” otrzymamy miliony wyników, to dowodzi wielkiej skali problemu, który dotyka nie tylko ludzi młodych – powiedział KAI bp Kamiński.

List wyjaśnia, na czym polega poprawność wiary, opisuje też panoramę zagrożeń duchowych związanych ze zjawiskami ezoterycznymi i działalnością grup pseudoreligijnych, oraz wskazuje, jak się przed nimi chronić.

„Obserwujemy z niepokojem, że te zjawiska stają się częścią naszej codzienności i bynajmniej nie służą umocnieniu naszej wiary. Trzeba dać temu odpór” – dodał biskup.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch informował podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami, że dokument będzie nawiązywał do kwestii czystości wiary. - Różnego typu grupy, choć są krzykliwe, głośne i zauważane, to nie reprezentują nauczania Kościoła katolickiego w Polsce – zwrócił uwagę.

Bp Kamiński przyznał, że skala zjawiska jest tak duża, że w liście biskupów znajdzie się raczej ogólne ujęcie problemu ze wskazówkami, jak je przedstawiać w określonym gronie wiernych, niż nawiązanie do konkretnych przykładów i wydarzeń.

W opracowaniu listu Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi korzysta z pomocy ekspertów zajmujących się monitorowaniem zjawisk ezoterycznych i działalności sekt. Niebawem, jeszcze tej jesieni, dokument trafi do diecezji jako materiał do wykorzystania przez rady duszpasterskie, podczas katechez w szkołach czy w kazaniach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.