Biskupi przeciw zakazowi religii niechrześcijańskich

„To absurdalne i szokujące”. Takimi słowami prawny zakaz kultu dla religii niechrześcijańskich, zaproponowany przez parlament Papui-Nowej Gwinei, skomentował tamtejszy episkopat. Władze tego wyspiarskiego kraju Oceanii zatwierdziły właśnie wniosek o rozpoczęciu konsultacji społecznych w tej sprawie.

„Samo dyskutowanie w XXI wieku nad zakazem innych religii przekreśla całe dekady osiągnięć i postępów w dziedzinie praw człowieka i wolności obywatelskich – napisali biskupi Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona w oficjalnej nocie przesłanej do agencji Fides. – Taki zakaz narusza oenzetowską Deklarację Praw Człowieka z 1948 r. Poza tym dyskryminuje obywateli w tym, co nigdy nie może być powodem do dyskryminacji, a mianowicie w ich osobistej wierze. Chrześcijaństwo można określać jako rodzaj kulturowej tożsamości współczesnej Papui-Nowej Gwinei z jej 850 plemionami, ale nie można zapominać, że wiara znacznie wykracza poza prawne regulacje i nikt nie powinien być pozbawiony możliwości jej swobodnego wyznawania”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • kcin
  18.07.2013 22:59
  Kosmaty i Leon - ogarnijcie się! Wasze komentarze są tak absurdalne w swym totalitarnym myśleniu, że aż żal tego komentować!
 • nirs
  18.07.2013 23:32
  Bez sensu.
  Są za równymi prawami różnych religii, a buntują się na myśl o innych związkach niż hetero.
  Rozumiem że kult Jedynego i Prawdziwego Boga mniej znaczy, niż śluby homoseksualistów.
  Dziwaczne to wszystko.
 • Arek
  19.07.2013 10:33
  fff i kcin: To żaden upadek, ani totalitarne myślenie. Rzecz w tym, że takie zrównywanie religii to myślenie czysto ludzkie, laickie, a więc taktujące religie jedynie jako poglądy. Natomiast chrześcijanie powinni przyjąć nieco inną perspektywę, której punktem odniesienia jest Bóg, bo istnienie Boga i to jakim On jest, wyrażone w religii, to nie poglądy, a obiektywna rzeczywistość. Dobrze wiemy, że te "inne" religie nie są dziełem Ducha Świętego, a więc nie niosą za sobą obiektywnej prawdy. Jak to słusznie zauważył papież Franciszek "Kto nie modli się do Chrystusa ten modli się do szatana".

  I wcale nie chodzi tu o to, by nasza religia była na świeczniku dlatego, że MY ją wyznajemy, tylko dlatego, że jest to PRAWDA, niezależna nawet od tego czy my chrześcijanie ją wyznajemy czy nie. Oczywiście nie znaczy to, że można zmuszać do wiary chrześcijańskiej, bo taka wiara nie jest szczera, ale co innego kwestia osobistego wyznawania takiej czy innej religii, a co innego publicznego kultu.

  Równie dobrze można to porównać to związków homoseksualnych. Ich zwolennicy również oskarżają przeciwników o totalitaryzm i upadek, też powołują się na "prawa człowieka" i postępy w dziedzinie "wolności obywatelskiej", bo sprowadzają tą kwestię to poziomu poglądów. Natomiast dobrze wiemy, że jest to obiektywne nieuporządkowanie przeciwne naturze i stąd sprzeciw Kościoła, a nie próba narzucania swoich religijnych poglądów.
 • sonniger
  19.07.2013 11:04
  Biskupi napisali: "Samo dyskutowanie w XXI wieku nad zakazem innych religii przekreśla całe dekady osiągnięć i postępów w dziedzinie praw człowieka i wolności obywatelskich..."

  To ja sie chciałem zapytac jakiez to osiągnięcia biskupi mieli na myśli? Czy może takie, że w Arabii Saudyjskiej i kilku innych islamskich krajach za posiadanie Biblii można stracic wolność, a czasem nawet życie. Czy może to, ze mordowanie i prześladowanie chrześcijan przez muzułmanów nabrało tempa i jest coraz efektywniejsze?

  Tak mi sie zdawało, że jak kogo zrobili biskupem to rozum on posiada....myliłem sie. Kard Ratzinger gdy go zapytano czy Duch Św zawsze decyduje o wyborze papieża, odpowiedział, że gdyby tak było to na watykańskim tronie nie zasiadałoby wielu ludzi, którzy dziś wchodza w poczet papieży.
  Te słowa najwyraźniej odnosza się także do niektórych biskupów, którzy bajają coś tam o "osiągnięciach"....chyba takich na papierze bo innym NIE MA
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.