XX Dzień Islamu. Braterstwo to wzajemny szacunek

Pod hasłem: "Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa" 26 stycznia obchodzony był XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Główne obchody miały miejsce w siedzibie Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie. W programie zaplanowano m.in. czytanie fragmentów Pisma Świętego oraz Koranu, modlitwy i znak pokoju, a także przesłania wygłoszone przez przedstawicieli obu religii.

Chrześcijanie i muzułmanie w służbie braterstwa

Foto Gość DODANE 27.01.2020 AKTUALIZACJA 28.01.2020

Chrześcijanie i muzułmanie w służbie braterstwa

Pod hasłem: "Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa" 26 stycznia obchodzony był XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

więcej »

Biskup Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił, że idea braterstwa, dialogu i współpracy międzyludzkiej i międzyreligijnej głęboko zakorzeniona jest w doktrynach religii. - Jako chrześcijanie odnajdujemy w przekazie biblijnym w nauczaniu Kościoła szereg pouczeń, wezwań do budowania wspólnoty, jedności z braćmi, za których uznajemy wszystkich ludzi, niezależnie od wyznawanego światopoglądu, religii, wyznania - przypomniał.

XX Dzień Islamu. Braterstwo to wzajemny szacunek   Agata Ślusarczyk /Foto Gość W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele gmin muzułmańskich w Polsce.

Dodał, że w Kościele katolickim dążenie do braterskiego współistnienia i działania podkreślają zarówno dokumenty Soboru Watykańskiego II, jak i nauczanie i praktyka życia Kościoła ujawniana przez papieży.

Jako przykład podał wizytę Ojca Świętego Franciszka podczas spotkania międzyreligijnego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podczas której papież zachęcał, by - tak jak biblijny Noe - "wejść razem, jako jedna rodzina, do arki, która mogłaby popłynąć po wzburzonym morzu świata: arki braterstwa".

- My też dzisiaj, w imię Boga, aby chronić pokój, potrzebujemy wejść razem jako jedna rodzina do arki, która mogłaby popłynąć po wzburzonych morzach świata: do arki braterstwa - cytował słowa papieża biskup.

XX Dzień Islamu. Braterstwo to wzajemny szacunek   Agata Ślusarczyk /Foto Gość Podczas spotkania odczytane zostały fragmenty Ewangelii i Koranu.

- Ufam, że nasze dzisiejsze spotkanie jest kolejnym krokiem w budowaniu i tworzeniu tejże arki braterstwa na wspólnym przekonaniu, że stanowimy jako wyznawcy różnych religii jedną ludzką rodzinę pochodzącą od Boga, a Bóg, który jest Stwórcą wszystkiego i wszystkich, chce, abyśmy byli jak bracia i siostry zamieszkujący we wspólnym domu stworzenia, który On nam dał - dodał.

Mufti Tomasz Miśkiewicz wskazał, że podstawą braterstwa jest wzajemny szacunek. - Wspólne wartości, które nas łączą, to braterstwo dla poszanowania tego, co Bóg Wszechmogący, Bóg Stwórca przesłał zarówno w Ewangelii, jak i w świętym Koranie - żebyśmy się wzajemnie szanowali. Szacunek jeden do drugiego to najważniejsza rzecz braterstwa, a wtedy wszystkie nieporozumienia i bariery, choć one istnieją, będą coraz mniejsze wobec tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli - podkreślił.

Odnosząc się do jubileuszu spotkań chrześcijańsko-muzułamńskich, podkreślił, że wynikają one z chęci obu stron do współpracy.

XX Dzień Islamu. Braterstwo to wzajemny szacunek   Agata Ślusarczyk /Foto Gość Ks. Tadeusz Czakański podzielił się doświadczeniem dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Katowicach.

Jednym z elementów spotkania był także dwugłos chrześcijańsko-muzulmański. Ze strony chrześcijańskiej o doświadczeniach dialogu i współpracy między katolikami a muzułmanami opowiedział ks. Tadeusz Czakański. Ze strony muzułmańskiej Andrzej Saramowicz zachęcił, by obie największe religie monoteistyczne działały w służbie powszechnego braterstwa.

W spotkaniu wzięli udział: mufti Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, mufti Nidal Abu Tabaq, przewodniczący Rady Imamów Ligi Muzułmańskiej RP, naczelny imam szejk Ryszard Ahmed Rusnak, przewodniczący Islamskiego Zgromadzenia Ahl-ul-Bayt w Polsce, ambasador republiki Indonezji, Siti Nugraha Mauludiah, przewodniczący wspólnoty muzułmańskiej w Kaliningradzie, Jabbar Koubaisy, sekretarz Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w Polsce, dyrektor Centrum Dialogu i Kultury "Doha” w Katowicach, radca Ambasady Iranu, przełożeni gmin muzułmańskich w Polsce, Zdzisław Bielecki, prezes Fundacji D.O.M, członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów wraz z jej przewodniczącą od strony katolickiej prof. Agatą Skowron-Nalborczyk oraz Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

List do uczestników spotkania skierował nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |