Ambasador Polski zaproszony do MSZ Izraela

Ambasador Polski w Izraelu Jacek Chodorowicz został w poniedziałek zaproszony na spotkanie do izraelskiego MSZ; spotkanie nie odbyło się w trybie wezwania - poinformował PAP zastępca szefa biura prasowego MSZ Rafał Sobczak. Dodał, że ambasador nie dostał żadnego protestu.

Tematem spotkania było odrzucenie przez Sejm rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny.

"W poniedziałek ambasador Polski w Izraelu Jacek Chodorowicz został zaproszony na spotkanie do izraelskiego MSZ. To spotkanie nie odbyło się w trybie wezwania do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, było to zaproszenie do spotkania, które przebiegało w spokojnej atmosferze" - powiedział Sobczak w środę PAP.

Jak zaznaczył: "Wbrew doniesieniom niektórych mediów ambasador nie otrzymał żadnego protestu od strony izraelskiej, żadnej noty protestacyjnej. Nie było to spotkanie w trybie wezwania, spotkanie przebiegało w spokojnej, wyważonej atmosferze".

Sobczak dodał, że podczas spotkania ambasador Chodorowicz podtrzymał dotychczasowe stanowisko Polski, zwracając uwagę na suwerenną decyzję posłów w sprawie projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny.

Według niego w ocenie prawników ubój rytualny w Polsce na niewielkie potrzeby lokalnych wspólnot religijnych jest legalny, a zakaz dotyczy produkcji przemysłowej.

W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

W poniedziałek w ostrym oświadczeniu izraelskiego MSZ podkreślono, że decyzja polskiego Sejmu odrzucająca ustawę umożliwiającą ubój rytualny w Polsce jest zupełnie nie do przyjęcia i "poważnie szkodzi próbie przywrócenia tu życia żydowskiego". W oświadczeniu jest też mowa o brutalnym ciosie wymierzonym w religijną tradycję narodu żydowskiego.

Premier Donald Tusk uznał za niestosowne zdanie z oświadczenia, w którym mowa jest o szkodzeniu procesowi przywracania żydowskiego życia w Polsce. "Szczególnie kontekst historyczny użyty jest tutaj, delikatnie mówiąc, w sposób nietrafny i chyba nieadekwatny do sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia" - powiedział Tusk.

W poniedziałek szef MAC Michał Boni wystąpił do Rządowego Centrum Legislacji o pilną interpretację, czy po odrzuceniu w Sejmie projektu o uboju rytualnym możliwy jest ubój dla potrzeb mniejszości wyznaniowych w Polsce.

Informację o zaproszeniu ambasadora Chodorowicza do izraelskiego MSZ jako pierwsza podała Informacyjna Agencja Radiowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg