Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie religie.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Francuskie władze zamknęły w różnych miastach 4 szkoły koraniczne, 12 miejsc kultu, ok. 130 barów i 9 stowarzyszeń - poinformował w piątek sekretarz stanu w MSW Francji Laurent Nunez. Miejsca te były "dotknięte politycznym islamizmem i komunitaryzmem" - wskazał.
Indie i Pakistan podpisały w czwartek umowę o uruchomieniu "korytarza religijnego", który pozwoli pielgrzymom z Indii odwiedzać świątynię sikhów w Pakistanie. To rzadki gest współpracy w atmosferze stałego napięcia między obu krajami spowodowanego m.in. sytuacją w Kaszmirze.
Tylko na terenie czterech z siedemnastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych islam nie jest już przedmiotem nauczania w szkołach publicznych. W środę prowadzenie zajęć z Koranu ogłosiły władze regionu Balearów.
W kalendarzu muzułmańskim przypada w poniedziałek szyickie święto Aszura, dzień postu i pokuty. Ze względu na tradycję - odnotowywane jest ono także przez polskich wyznawców islamu. W niektórych gminach muzułmańskich odbędą się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.
Policja w Uzbekistanie zatrzymała w stołecznym Taszkencie kilkudziesięciu mężczyzn, którzy następnie zostali zmuszeni do zgolenia bród - donosi uzbecka redakcja Radia Swoboda, powołując się na źródła.
W czeczeńskim mieście Szali otwarto w piątek prawdopodobnie największy meczet w Europie. Budynek może pomieścić 30 tys. osób, a teren wokół niego 70 tys. ludzi - podały media, powołując się miejscowe władze. Meczet nosi podwójną nazwę - Duma Muzułmanów im. Proroka Mahometa.
Po raz pierwszy od powstania świeckiej Republiki Turcji w 1923 roku w kraju tym będzie chrześcijański kościół - w sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan wziął udział w ceremonii rozpoczęcia budowy w Stambule. Świątynia ma zostać ukończona w dwa lata.
Władze Pekinu nakazały właścicielom sklepów i restauracji muzułmańskich, aby usunęli z witryn napisy w języku arabskim i symbole związane z islamem; jest to część prowadzonej przez rząd ChRL kampanii "sinizacji wyznań" - podał w czwartek Reuters.
Od czwartku wchodzi w życie zakaz noszenia w miejscach publicznych islamskiej burki i wszelkiego rodzaju nakryć głowy zasłaniających twarz; wprowadzeniu zakazu towarzyszą protesty niektórych grup ludności.
Blisko pół tysiąca pielgrzymów wjechało z Indii do Pakistanu, żeby rozpocząć obchody 550. rocznicy urodzin założyciela sikhizmu. Przez napięte relacje między Indiami i Pakistanem wizyty w sąsiednim kraju są rzadkie i mocno ograniczone.