"Boże, oto miesiąc ramadan, w którym zesłałeś Koran jako prostą drogę dla ludzkości. To miesiąc doświadczenia, powrotu do Ciebie, przebaczenia i miłosierdzia. O Boże, udzielaj mi swej łaskawej pomocy i prowadź mnie ku posłuszeństwu wobec Ciebie. Ześlij mi dary, jakie niesie ten miesiąc i daj mi przebaczenie" - tak brzmi jedna z modlitw ramadanowych.
Wyciąg z pouczeń dotyczących rytuałów postnych w okresie ramadanu, sporządzony przez Muhję ad-Dina an-Nawawiego (zm. 1277) fakiha ze szkoły szafi'ickiej.
1. Wprowadzenie: Miesiąc pełen błogosławieństw
Wraz z nadejściem Ramadanu, serca muzułmanów wypełniają pełne nadziei uczucia. Nadziei opartej na prawdziwej obietnicy i radosnej nowinie przekazanej przez Allaha (T) i Jego Wysłannika (S) na temat wielkiego błogosławieństwa i nieskończonego zadowolenia dostępnego w tym miesiącu.
Obiecano nam, iż uczynione grzechy zostaną wybaczone tym, których post opiera sie na wierze (iman), szczerości i oczekiwaniu nagrody od Allaha (ihtisab).
Obiecano nam również, iż uczynione grzechy zostaną wybaczone tym, którzy odprawiają nocne modlitwy (qijam) podczas całego miesiąca, pod podobnymi warunkami imanu (wiary) i ihtisabu.
Powiedziano nam dalej, iż jest w tym miesiącu noc lepsza (w nagrodzie) od tysięcy miesięcy modlitwy i że temu, który spędzi tą noc odprawiając qijam z imanem (z wiarą) i ihtisabem (w prawdziwym oczekiwaniu nagrody od Allaha) zostaną przebaczone wszystkie grzechy.
Powiedziano nam, iż szatany w tym miesiącu pętane są łańcuchami, bramy Piekła są zamykane, a bramy Raju otwarte.
Powiedziano nam, iż Allah (T) każdej nocy Ramadanu uwolni (od kary) jednego z jego czczicieli (ibaad).
Powiedziano nam, iż Allah (T) odpowie na błagania (du'a) osoby poszczącej w momencie iftaru (dziennego zakończenia postu).
Powiedziano nam, iż Allah (T) pomnoży nagrodę za post ponad granice wyobraźni.
Powiedziano nam, iż osoba poszcząca będzie radosna i szczęśliwa gdy spotka swego Pana (T).
Wszyscy mamy nadzieję, iż:
* Znajdziemy się pośród tych, których post będzie wykonany prawidłowo, tak aby skorzystać z jego wielkich korzyści.
* Zostaną nam przebaczone nasze grzechy, tak abyśmy mogli czynić więcej dobra i pokonać nasze słabości.
* Znajdziemy się pośród tych, którzy otrzymają dary Raju, którego bramy są otwarte.
* Upokorzymy naszego wroga (Szatana), spętanego łańcuchem, poprzez odrzucenie jego oszukańczych pokus.
* Znajdziemy się pośród tych, którzy otrzymają pełne przebaczenie za ich grzechy na koniec Ramadanu.
* Znajdziemy się pośród tych, którzy będą najszczęśliwsi z powodu postu, gdy spotkają swego Pana (T).
Mamy również nadzieję, iż to co robimy zadowoli Allaha (T) i przyniesie Jego litość i zwycięstwo.
Poza tym, iż mamy nadzieję powinniśmy też zadbać, aby w naszych sercach był iman (szczera wiara) i ihtisab (prawdziwe oczekiwanie na nagrodę od Allaha (T)). Są to dwa niezbędne warunki, aby nasz post i związane z nim korzyści zostały zaakceptowane.
A zatem zamierzamy pościć pełni szczerej wiary i oddania wobec Allaha (T), czy też będzie to okazja do zrzucenia kilku kilogramów? Zamierzamy pościć, ponieważ taka jest wola Allaha (T), czy też tylko dlatego, że robimy to od dzieciństwa? czy nasze intencje służą zadowoleniu Allaha (T) czy też przyjaciół i rodziny?
A nawet, gdy czujemy, iż wypełniliśmy wszystkie warunki, aby nasz post został zaakceptowany, nadal powinniśmy uważać, iż może on nie zostać zaakceptowany z powodu błędów, których nie zauważyliśmy. Taka jest droga Salafów (Pobożnych Przodków) i ich naśladowców, którzy, jak się przekazuje, mówili: "Nie będę czuł się bezpieczny, nawet gdy zobaczę swoją jedną nogę w Raju - dopóki obie się w nim nie znajdą".
Prosimy Allaha (T), aby nam ułatwił post, aby pomógł nam go wykonać w doskonały sposób, który Go zadowoli, aby nagrodził nas wszystkimi błogosławieństwami, które zostały przez Niego obiecane, aby Islamska Umma (wspólnota) odniosła zwycięstwo i przejęła zwierzchnictwo, i aby dzień, w którym Go spotkamy był naszym najbardziej miłym i najszczęśliwszym.
Amin
2 . Al Hilal (pojawienie się nowiu Księżyca)
Gdy zbliża się błogosławiony miesiąc Ramadan, powtarzają się coroczne obawy i trwają dyskusje nad prawidłowym określeniem daty jego rozpoczęcia i zakończenia. Spotykamy się z mnóstwem opinii na ten temat. Niektóre z nich wymagają poparcia dowodami astronomicznymi.
Jednii śledzą fazy księżyca w poszczególnych państwach, inni rozpatrują różne strefy, pozostali zaś w tym samym czasie traktują obszar Ameryki Północnej i Afryki jako jedną strefę!
Na niektóre z tych opinii mają wpływ stosunek i polityka z poszczególnymi regionami i państwami. Z pewnością odnosi się do tego ostrzeżenie Wysłannika (S): "Nie jest spośród nas ten, kto nawołuje do podziałów partyjnych/plemiennych". Jeszcze inni opierają się na wydanych pospiesznie i wątłych wnioskach na podstawie dostępnych dowodów.
Nów określa daty islamskie
Allah (T) wskazał na fazy księżyca jako jedyne znaki pozwalające określić daty tak różnych świąt muzułmańskich jak Id czy Hadż. W Al -Qur'anie objawił:
Oni będą ciebie pytać o fazy księżyca w nowiu. Powiedz: "To są oznaczenia czasu dla ludzi i dla pielgrzymki."
(Sura Al Baqarah - Krowa, 189, [2 : 189])
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…