Religijna przyszłość świata

Dla osób poniżej 40 roku życia wiara przestaje być bardzo ważna. To już globalna tendencja.

W najnowszym numerze tygodnika „Polityka” o zjawisku tym pisze Adam Szostkiewicz. Punktem wyjścia jego artykułu (zatytułowanego „Religie siwieją”), są wyniki badań przeprowadzonych przez Pew Reserch Center oraz fundację im. Johna Templetona. „Obie instytucje pracują wspólnie w ramach projektu dotyczącego przyszłości religijnej świata” – czytamy w tekście.

Szostkiewicz pochyla się też m.in. nad przyczynami sekularyzacji. Zauważa, że „religia przestaje mieć kluczowe znaczenie w życiu obywateli świata cywilizacyjnie rozwiniętego”, a jednocześnie pokazuje, że są także wyjątki od tej reguły – ot chociażby amerykańscy amisze. Sto lat temu w Stanach Zjednoczonych było ich około 5 tysięcy. Dziś wspólnota ta liczy 300 tysięcy wiernych.

Kolejnym problemem jest demografia (kurczenie się mniej religijnych społeczności).

Więcej na ten temat w najnowszym, 29 numerze tygodnika „Polityka”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.